Turun Erotuomarikerho istui syyskokouksen – Jorma Laaksosesta uusi puheenjohtaja

Marraskuun viimeisenä keskiviikkona nelisenkymmentä Turun Erotuomarikerhon jäsentä osallistui yhdistyksen sääntömääräiseen syyskokoukseen. Kokouksessa keskusteltiin ja päätettiin kerhon tulevan toimintavuoden toimintasuunnitelmasta sekä talousarviosta. Lisäksi palkittiin menneenä vuotena ansioituneita erotuomareita. Kahvitkin tuli juotua ja pullat syötyä.

Illan merkittävin osuus oli kuitenkin uuden hallituksen puheenjohtajan ja jäsenten valinta, sillä iso osa istuvasta hallituksesta oli ilmoittanut, ettei aio pyrkiä jatkokaudelle.

Syyskokous valitsi vuoden 2020 uudeksi kerhon puheenjohtajaksi Jorma Laaksosen. Pitkän linjan erotuomaripersoonalla löytyy jo entuudesta 2000-luvulta useita vuosia kokemusta hallituksen jäsenenä toimimisesta sekä varapuheenjohtajan tehtävistä. Näin kerho saa hallitustyöskentelyyn palaavasta Jormasta tutun ja kokeneen vetäjän yhdistyksen toimintaan.

Aikaisemmasta hallituksesta jäseninä jatkavat Aleksi Makkonen sekä hallituskonkari Timo Vihersaari. Uusina luottamustehtävään valittiin Ari Nurminen, Timo Eirola, Elvedin Fiso sekä kerhon hallitukseen parin vuoden tauon jälkeen palaava Jari Vahtera.

Kokous oli kokonaisuudessaan tyytyväinen uuden hallituksen kokoonpanoon, joka tuli valituksi ilman äänestyksiä.

Onnea luottamustehtävään koko uudelle hallitukselle!

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *